Zbadala krásne tričko, kúpila ho, oprala a bolo po ňom… Asi aj vy poznáte tento príbeh, že? Otázka, do akého oblečenia investovať peniaze a či vôbec býva na mieste, pretože často aj vtedy, keď si priplatíme, novému kúsku to na životnosti nepridá. Ako teda spoznať naozaj to kvalitné?

  1. Sledujte, z čoho je vyrobené

Vďaka štítku na tričku viete zistiť nielen to, či si ho náhodou neobliekate naopak, ale taktiež aj to, či je kvalitné, pohodlné a či v ňom po vybehnutí na poštu nebudete voňať ako čerstvý ultramaratónec v cieli. Klasická 100 % bavlna je možno síce stará, ale doteraz nikto nič lepšie nevymyslel.

100 % bavlnené tričká sú ideálne aj pre deti
100 % bavlnené tričká sú ideálne aj pre deti
  1. Zaujímajte sa o výrobcu a dodávateľa

Viete odkiaľ máme všetci najviac suvenírov? Predsa z Číny! Koľko vecí máme doma Made in China? A to sme tam mnohí ešte nikdy ani neboli…

Avšak, nielen bežní ľudia majú výrobky odtiaľ. Na lacnú výrobu v Číne sa obracajú aj veľké mená. Dokonca aj mnohí známi fashion giganti, aj keď sú pôvodom, napr. z Ameriky či Talianska, presunuli veľkovýrobu na východ. Nebolo by na tom nič zlé, keby si pritom nezabudli odsledovať si aj to, kto tie ich trendové kúsky vyrába. Detská práca, otrocké podmienky a mizivá výplata sú tu bežné.

Treba však povedať, že ja v Číne môžu vzniknúť veci, ktoré si pokojne zaslúžia nálepku férového podnikania. Napríklad, kvalitné dizajnové legínsy značky Lotus leggins vyrábajú v Číne mamičky na materskej, aby si privyrobili.

To, ako sa narába s oblečením, by si mali odsledovať vždy aj dodávatelia fashion produktov. Dobrým príkladom je internetový obchod dedoles.sk: ,,Kúpou našich produktov zákazníci podporujú poctivých výrobcov, ktorí spravodlivo odmeňujú svojich zamestnancov a myslia na ochranu komunity, v ktorej pôsobia,” hovorí Jaroslav Chrapko, zakladateľ.

Lotus leggins vyrábajú mamičky, aby si privyrobili
Lotus leggins vyrábajú mamičky, aby si privyrobili
  1. Vyberajte si oblečenie, ktoré planétu neničí, ale naopak ju šetrí

Už ste videli, koľko svetového odpadu tvorí oblečenie? Alebo, ako sa farbia rifle v Číne a čo to robí s okolím? Udržateľná móda nie je pojem, ale reálna hrozba. To, čo by malo tróniť v našich šatníkoch, nie z kabelka z krokodíla, ale 100 % recyklovateľná kabelka. Eko je to, čo sa nosí a čím našej Zemi prospejeme oveľa viac ako zabíjaním zvierat a klčovaním dažďových pralesov.

Aj recyklovateľná taška môže byť štýlová.
Aj recyklovateľná taška môže byť štýlová.

  

  1. Certifikáty sú potvrdením kvality

Eko fashion vôbec nie je nuda, akoby sa mohlo niekomu zdať. Ak je niečo farebné, nemusí to byť automaticky umelé. Aj tu sa môžete pokojne ”vyfarbiť”. Aby ste si boli istí, že máte na sebe “eco friendly” vec, pozrite, či má vaša obľúbená značka patričné certifikáty.

Ako to, napríklad rieši jeden z popredných slovenských internetových obchodov, zameraný na modernú a udržateľnú eko módu, Dedoles? Opäť Jaro Chrapko: ,,Naše 3D tričká sú ocenené certifikátom Oeko-tex 100 a sú farbené organickými farbivami na báze vody. I vďaka nim sú naše motívy tak neuveriteľne živé a čo je dôležité, na tričku dlho vydržia. Farby sú totiž nanášané priamo na vlákna bavlny.”

Aj eko tričko môže byť štýlové tričko. Pozrite dedoles.sk
Aj eko tričko môže byť štýlové tričko. Pozrite dedoles.sk

Preto, ani pri oblečení sa neoplatí zatvárať oči pred realitou, a tak ako aj pri iných veciach (autá, nábytok, potraviny) treba nakupovať aj v oblasti fashion zodpovedne. Najlepšie sa predsa nosí dobrý pocit.