Obraz. Čo vám ako prvé napadlo pri prečítaní tohto pojmu? Pravdepodobne ste si nejaký konkrétny predstavili. Máme pravdu? Ktorý to bol? Bol to najznámejší obraz sveta Úsmev Mony Lisy alebo Bozk od Gustava Klimta? Možno. No s istotou vieme povedať, že to bolo umelecké dielo, ktoré vo vás zanechalo silné emócie, obraz, ktorý vyjadril vaše pocity, ktorý rozpovedal váš príbeh. Zrazu ste mali pocit, že niekto iný za vás cez umenie vyjadril to, čo cítite, čo práve zažívate. Je to práve ten obraz, pri ktorom by ste dokázali presedieť hodiny a stále by ste na ňom našli niečo nové, nový detail, nový kúsok z vás.  Prečo sa toto deje? Človek jednoducho cíti potrebu splynúť s niečím krásnym a je to jedinečný moment, kedy sa spája naša racionálna a emocionálna stránka, mozog a srdce.

Nás úprimne uchvátil rozbor už spomínaného obrazu Gustava Klimta, Bozk. Tento obraz, ktorého originál nájdete kúsok za našimi hranicami, vo Viedni v galérii Belvedere, si drží mnoho prvenstiev. Jedným z nich je, že je najreprodukovanejším obrazom  vôbec. A viete prečo? Začítajte sa do nasledujúcich riadkov.

Klimt bol jedným z prvých autorov, ktorý hlásal, že umenie je o slobode a odvážil sa zobrazovať diela s jemným erotickým nádychom. Jeho maľby sú oslavou života a je tvorcom osudovej ženy – femme fatale. Veľkoformátovou maľbou a tajuplnosťou často zahalenou do ornamentálnej koláže jeho diela dostávajú iný vznešený charakter. Pohrávanie s fantáziou pozorovateľa je snáď najhmatateľnejším dôkazom umelcovho poznania podstaty ženskosti a túžob vyvolávajúcich v opačnom pohlaví.

Diskrétne vyjadril dôraz na erotiku a slobodu prejavu lásky. Ikonická zlatá farba pozadia znázorňuje večnosť lásky, ktorú v prednej časti obrazu spečaťuje bozk. Zlatá farba fascinovala Klimta pri návšteve talianskej Ravenny, kde je použitá na byzanskej mozaike v Bazilike sv. Vitala. Obraz zobrazuje vášnivého muža, ktorý predstavuje silu a vzrušenie zároveň. Žena má odvrátenú tvár a predstavuje vrchol rozkoše, no zároveň aj nedostupnosti.

Tak tvoria pravý obraz lásky so všetkými slasťami aj úskaliami. Bozk je mnohými považovaný za vrcholné dielo maliarstva vôbec. Citlivé prerozprávanie pocitu oslovuje aj súčasné generácie jeho diela sa masovo reprodukujú či už ako samotné obrazy , nájdete ich v IKEA alebo v podobe obalového dizajnu na diároch, hrnčekoch na kávu, tričkách, mikinách. Obraz sa stal symbolom porozumenia ženy ako rovnocennej, nádhernej, no zraniteľnej bytosti.

A ktoré dielo je vaša srdcovka?